Мярка 214 – Агроекологични плащания
Мярката е част от приоритетна ОС 2 „Подобряване на околната среда и природата“ на ПРСР, една от най-важните мерки в тази ос е мярка 214 „Агроекологични плащания”.
Ангажиментите по мярка 214 „Агроекологични плащания“ са доброволни и за период от 5 последователни години. Мярката е разделена на 5 подмерки с 9 направления.
Подмярка „Биологично Земеделие”
За всички парцели заявени за подпомагане по това направление трябва да имате сключен договор с контролиращо лице.
Базови изисквания
Базови изисквания съгласно “Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние”:
– Национален стандарт 2.1: На един земеделски парцел не може-те да отглеждате монокултурно лен, слънчоглед, захарно цвекло и грах за повече от две поредни години.
– Национален стандарт 4.2: Задължително е да почиствате по-стоянните пасища и ливади от нежелана растителност – орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima), аморфа (Amorpha fruticosa) и къпина (Rubus fruticosus).
Базови изисквания по отношение на използване на торове и продукти за растителна защита:
Ако произвеждате биологичен посевен и посадъчен материал от видовете, посочени в приложение № 5, част А, на Наредба № 1 от 27.05.1998 за фитосанитарен контрол, трябва да притежавате удостоверение за регистрация в официалния регистър на съответната Областна дирекция по безопасност на храните.
Законоустановени изисквания за управление (Кръстосано спазване):
Закон за опазване на земеделските земи
Не е позволено:
а) да използвате пестициди, минерални, листоподхранващи и микроторове, както и биологично активни вещества, които не са получи-ли биологична и токсикологична регистрация от специализирани-те комисии и съвети към МЗХ, Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите;
б) да изгаряте стърнищата и други растителни остатъци в земеделските земи;
в) да използвате органични утайки от промишлени и други води и битови отпадъци за внасяне в земеделските земи без разрешение от специализираните органи на МЗХ;
г) да унищожавате или променяте изградени противоерозионни и хидромелиоративни съоръжения без изрично съгласие на съответните държавни органи.
Не можете да използвате за напояване води, които съдържат вредни вещества и отпадъци над допустимите норми.
Закон за защита на растенията
Продуктите за растителна защита се пускат на пазара и се употребяват, когато са разрешени със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните.
Други приложими изисквания от националното законодателство:
Правила за добра земеделска практика за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници.
Изисквания за управление
Да спазвате изискванията на Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти на целия блок на земеделското стопанство.
При неспазване на това изискване не получавате плащане за съответната година.
Необходими документи
До 30 септември на петата година от ангажимента, който започва да тече от подаването на първото одобрено заявление за подпомагане, поне веднъж трябва да представите сертификат или писмено доказателство за съответствие на произвежданите от вас продукти с правилата на биологичното производство. Документа трябва да се представи в ДФЗ – РА най-късно на 30 октомври на петата година.
Най-късно при подаването на заявление за плащане за трета година трябва да докажете, че сте преминали обучение или имате опит в извършваните дейности съгласно чл. 20 от Наредба 11 от 06.04.2009г.
При поискване от служители на ДФЗ, трябва да представите документи, с които доказвате правно основание да използвате декларираните площи. Трябва да запазите тези документи поне 5 години след кандидатстването за първа година.
Ако произвеждате посевен и посадъчен материал за култура, включена в приложение № 5, част А от Наредба № 1 от 27.05.1998 за фитосанитарен контрол, трябва да предоставите удостоверение за регистрация в официалния регистър на съответната Областна дирекция по безопасност на храните.
Копие на удостоверението за регистрация се представя заедно със заявлението за подпомагане. Удостоверението се заверява всяка година. Ако не го представите не можете да получите субсидии за съответната година.
В срок от 10 работни дни трябва да уведомите фонд „Земеделие”, ако:
а) промените култура, която сте заявили за подпомагане, удължите периода на преход на даден парцел или го върнете в период на преход. Уведомлението трябва да бъде писмено и да бъде изпратено до 10 работни дни от промяната. Към него се прилага новия, съгласуван с контролиращото лице план за сеитбооборот или друг документ, заверен от контролиращото лице, който удостоверява нуждата от промяна;
б) са нанесени вреди, унищожена е културата върху парцел или част от парцел, за който получавате подпомагане, разорани са пасища или е имало пожар. Към уведомлението трябва да приложи-те копие от документ от съответното подразделение на Министерството на вътрешните работи, което удостоверява събитието.
Базови изисквания
Законоустановени изисквания за управление (Кръстосано спазване):
Закон за пчеларството
Трябва да устроите постоянните и временни пчелини на:
а) разстояние от поне 10 км в райони с регистрирани племенни пчели-ни за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини;
б) разстояние от поне 5 км в райони с регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки;
в) трябва да настаните временните пчелини на места, отстоящи на повече от 300 м от съседни пчелини и на повече от 100 м от републиканската пътна мрежа.
Изисквания за управление
- Трябва да отглеждате най-малко 20 пчелни семейства през целия петгодишен период на подпомагане. Ако през дадена година намалите броя на пчелните семейства, през същата година ще получите субсидии само за наличния брой семейства.
- Да спазвате изискванията на Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета.
- Да отглеждате всички пчелни семейства в стопанството по биологичен път периода на изпълнение на дейността.
В противен случай не получавате плащане за съответната година.
Необходими документи
До 30 септември на петата година от ангажимента, който започва да тече от подаването на първото одобрено заявление за подпомагане, поне веднъж трябва да представите сертификат или писмено доказателство за съответствие на произведените от Вас пчелни продукти с правилата на биологичното производство за всички регистрирани от Ваше име пчелини.
Най-късно при подаването на заявление за плащане за трета година трябва да докажете, че сте преминали обучение или имате опит в извършваните дейности. Подробностите са описани в точ-ката „Изисквания към всички одобрени кандидати”.
Копие на удостоверение за регистрация или пререгистрация на пчелина в регистъра на БАБХ по образец и таблица за описание на пчелина. Те се прилагат към заявленията за подпомагане или плащане, за да получите субсидии за съответната година.
Ако увеличите броя на пчелните семейства – анекс към договора с контролиращо лице за увеличения брой пчелни семейства. Него трябва да приложите към заявлението си за плащане. В противен случай ДФЗ не отпуска субсидии за съответната година.
Управление на земи с висока природна стойност
Общи изисквания за подмярката
За да бъдете одобрени за участие по тази подмярка земите ви трябва да попадат в слоя земи с висока природна стойност (ВПС).
Направление „Възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност” – ВПС 1
Базови изисквания
Базови изисквания съгласно Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние:
Национален стандарт 4.1: Ако ползвате постоянно затревени площи (пасища и ливади), трябва да поддържате минимална гъстота от 0,15 животински единици на хектар (ЖЕ/ха) или да коси-те най-малко 1 път през съответната година – до 15 юли за равнинните райони и до15 август за планинските райони в обхвата на необлагодетелстваните планински райони.
Ако сте заявили, че ще поддържате затревена площ в равнинни райони чрез косене, и площите попадат в обхвата на НАТУРА 2000 със заповед за обявяване, в която е включена забрана за косене до определена дата, срокът за косене се удължава с 15 дни от посочения в забраната.
Ако сте заявили, че ще поддържате затревената площ чрез паша, проверката за спазване на минимална гъстота от 0,15 ЖЕ/ха се извършва на базата на всички измерени затревени площи, които са заявени за поддържане чрез паша.
Национален стандарт 4.2: Постоянните пасища и ливади тряб-ва да се почистват от нежелана растителност – орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima), аморфа (Amorpha fruticosa) и къпина (Rubus fruticosus).
Законоустановени изисквания за управление (Кръстосано спазване):
Закон за биологичното разнообразие
За птиците по чл. 45 е забранено:
- улавянето или убиването на екземпляри с каквито и да е уреди, средства и методи;
- задържането на екземпляри;
- разрушаването, увреждането или преместването на гнезда;
- унищожаването, събирането и задържането на яйца, включително в случаите, когато те са изоставени;
- обезпокояването, особено през периода на размножаване и отглеждане на малките.
Закон за лова и опазване на дивеча: не е позволено да ловувате в ливади до окосяването им.
Изисквания за управление
Всяка година в заявлението си за плащане трябва да посочите за всички парцели в блока на земеделското стопанство (БЗС) как ще ги поддържате – чрез паша или косене. Ще получите субсидии за целия БЗС, ако поддържате всички парцели в него само с паша или само с косене.
Общи изисквания за управление — чрез паша и косене:
Да не използвате минерални торове и продукти за растителна защита, с изключение на определените в приложение 1 и 2 на Регламент на Комисията (ЕО) № 889/2008.
Ако не спазите това изискване, субсидията ви за съответната година се намалява с 0,5%.
Да не изграждате нови отводнителни системи.
Ако не спазите това изискване, субсидията ви за съответната година се намалява с 0,5%
Да не разоравате затревените площи.
Ако не спазите това изискване, не получавате субсидии за съответната година.
Изключение: Ако констатирате разораване на затревените площи от трети лица, трябва да уведомите ДФЗ в 10 дневен срок. В такива случаи техническият инспекторат при ДФЗ извършва проверка на място. Разораната площ се изключва от подпомагане за съответната година, като не се счита за наддекларирана. При съставянето на протокола от извършената проверка, подписвате декларация, че до изтичане на срока за по-даване на заявления за следващата година ще възстановите затревените площи, които са били разорани. През следващата година подлежите на проверка на място от Техническия инспекторат при ДФЗ.
Специфични изисквания по управление чрез косене:
Да извършвате първа коситба между 15 юни и 15 юли в равнинните райони, а в планинските райони – между 30 юни и 15 август. Ако не спазите това изискване, субсидията ви за съответната година се намалява с 2%.
Изключение: Когато сте заявили, че ще поддържате затревена площ в равнинни райони чрез косене и площите попадат в обхвата на защитена зона от НАТУРА 2000 със заповед за обявяване, в която е включена за-брана за косене до определена дата, срокът за косене се удължава с 15 дни от посочения в забраната.
Да извършвате косенето ръчно или с косачки за бавно косене. Ако не спазите това изискване, субсидията ви за съответната година се намалява с 0,5%.
Да косите от центъра към периферията или от единия край към другия. Ако не спазите това изискване, субсидията ви за съответната година се намалява с 0,5%.
Специфични изисквания по управление – чрез паша
Да поддържате гъстота на животинските единици от 0.3 до 1.5 ЖЕ/ ха. Ако не спазите това изискване, субсидията ви за съответната година се намалява с 0,5%.
Максималното общо намаление по направлението е 5%
Необходими документи
Най-късно при подаването на заявление за плащане за трета година трябва да докажете, че сте преминали обучение или имате опит в извършваните дейности.
При поискване от служители на ДФЗ трябва да можете да пред-ставите документи за правното основание да ползвате декларираните площи. Трябва да запазите тези документи поне 5 години след кандидатстването за първа година.
Ако ползвате наета земя в защитена територия, заедно със заявлението си за подпомагане или плащане всяка година трябва да представите копие на годишно разрешително за паша или позволително за странични ползвания за паша или сено. В противен случай не можете да получите субсидии за съответната година.
Направление „Поддържане на местообитания на защитени видове в обработваеми земи в орнитологично важни места” – ВПС 4
Можете да прилагате това направление в територии, обитавани от зимуващите видове гъски, Царския орел (Aquila heliaca), Египетския лешояд (Neophron percnopterus) и ливадния блатар (Circus pygargus). Тези райони са описани подробно в приложения 1, 1а и 2 от Наредба № 11.
Базови изисквания
Базови изисквания съгласно Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние:
Национален стандарт 1.1: В земеделското стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи с размери над минималния според схемата за подпомагане (1 ха за Схемата за единно плащане на площ (СЕПП); 0,5 ха за други) трябва да включите в общата сеитбооборотна площ минимум 40 % култури със слята повърхност, с изключение на площите за производство на тютюн.
Изключение: Този стандарт не се прилага при комбинация между трайни насаждения и зеленчуци, отглеждани в земеделското стопанство.
Национален стандарт 2.1: На един земеделски парцел не можете монокултурно да отглеждате повече от две поредни години лен, слънчоглед, захарно цвекло и грах.
Национален стандарт 2.2: Трябва задължително да заоравате стърнищата от полски култури в почвата, за да създадете благо-приятни условия за трансформиране в органично вещество. Забранено е да ги изгаряте.
Изключение: Ако извършвате дейности с код АП16 (запазвате стърнища в полетата, предназначени за засяване с пролетни култури) и АП22 (комбинирате дейност с код АП16 и дейност с код АП19 – неизползване на пестициди, родентициди от второ поколение и минерални торове, освен за локализирано третиране срещу инвазивни плевели), важи само забраната за изгаряне.
Национален стандарт 4.3: Задължително е да запазите съществуващите полски граници (синори) в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел.
Изисквания по отношение на използване на торове и продукти за растителна защита:
Трябва да употребявате продукти за растителна защита (ПРЗ) в зависимост от нивото на своята квалификация (детайлите са описани в чл. 26 от Наредба № 104 за контрола и предлагането на пазара на продукти за растителна защита):
- ПРЗ от втора (ограничена) категория на употреба се прилагат от лица с висше агрономическо образование или със средно земеделско образование – растениевъден профил. Ако нямате необходимото образование трябва да преминете курс на обучение и да получите удостоверение за това;
- ПРЗ от трета (свободна) категория на употреба могат да се прилагат от лица, навършили 18 години.
Законоустановени изисквания за управление (Кръстосано спазване):
Закон за лова и опазване на дивеча
Забранено е да ловувате във:
- разсадници и ловни развъдници и рибовъдни стопанства;
- опитни полета и площи за сортово семепроизводство;
- новозасадени лозя;
- лозя – от резитба до приключване на гроздобера;
- зеленчукови и овощни градини и бостани – до обирането им;
- житни култури – от 1 април до ожънването им;
- оризищата – от 15 март до прибирането им.
Други приложими изисквания от националното законодателство:
Правила за добра земеделска практика за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници (вижте бележка 6).
Изисквания за управление
Да оставяте неразорани и незасети площи с размери от 16 до 25 кв. м. в посевите с есенни култури (есенници). На всеки 5 дка трябва да има по 2 участъка с тези размери (4 участъка на хектар).
Ако не спазите това изискване, субсидията се намалява с 5%.
Да запазвате стърнища в полетата, предназначени за засяване с пролетни култури, на ротационен принцип.
Ако не спазите това изискване, субсидията се намалява с 5%.
Да оставяте за 5-годишен период на ротационен принцип от 10 до 20% некултивирани и неразорани площи от общата площ на блока на земеделското стопанство, но не по-малко от 10 дка цялостни, нефрагментирани парчета земя, за период от две години в земеделски земи с интензивно монокултурно отглеждане, с по 1 м изорана свободна от растителност ивица по границите; да разоравате ивиците по границите 2-3 пъти годишно, но не от март до юли. Ако не спазите това изискване, субсидията се намалява с 5%.
Да прибирате реколтата след 31 юли в площите с гнезда на ливадния блатар (Circus pygargus). Те са посочени в приложение № 2 на Наредба № 11.
Ако не спазите това изискване, субсидията се намалява с 5%.
Да не използвате пестициди, родентициди от второ поколение и минерални торове, освен за локализирано третиране срещу инвазивни плевели.
Ако не спазите това изискване, субсидията се намалява с 5%.
Ако засявате и отглеждате есенни зърнено-житни култури в местообитанията на зимуващи видове гъски върху минимум 50% от заявените по дейността площи (дейност с код АП 18.2), да не използвате хербициди в периода 15 октомври – 15 март.
Ако не спазите това изисква-не, субсидията се намалява с 5%.
Да засявате и отглеждате есенни зърнено-житни култури в местообитания на зимуващи видове гъски на минимум 50% от заявените площи по дейност с код АП18.2 (описана по-горе).
Ако не спазите това изискване, не получавате субсидии за съответната година за дейност АП18.2. Санкцията не се налага, ако сте подали заявление за подпомагане за първа година.
Да превръщате обработваемите земи, които са местообитания на Царски орел (Aquila heliaca) или Египетски лешояд (Neophron percnopterus) в пасища и впоследствие да ги поддържате екстензивно чрез паша или косене (дейност с код АП18.3).
Ако не спазите това изискване, не получавате субсидии за съответната година за дейност АП18.3.
За дейност с код АП18.3 (описана по-горе): През първата година от прилагането на дейността, до 30 септември трябва да засеете площи-те с многогодишни житни тревни смески и/или с многогодишни житно-бобови тревни смески. Бобовите смески трябва да са до 20% от смеската.
Ако не спазите това изискване, не получавате субсидии за съответната година за дейност АП18.3.
За дейност с код АП18.3 по-горе: До 30 септември на първата година, да представите разходно-оправдателни документи за засяването на площите с многогодишни житни тревни смески и/или многогодишни житно-бобови тревни смески. Бобовите смески трябва да са до 20% от смеската за количество минимум 5 кг/дка.
Ако не спазите това изискване, субсидията се намалява с 5%.
За дейност с код АП18.3 по-горе: Да не използвате минерални торове и продукти за растителна защита, с изключение на определените в приложение I и II на Регламент на Комисията (ЕО) № 889/2008 (вижте бележка 10).
Ако не спазите това изискване, субсидията се намалява с 0,5%.
За дейност с код АП18.3: Да не разоравате създадените затревени площи.
Изключение: При констатирано разораване на затревените площи, в 10 дневен срок трябва да уведомите ДФЗ за това обстоятелство. В такива случаи техническият инспекторат при ДФЗ извършва проверка на място. Разораната площ се изключва от подпомагане за съответната година, като не се счита за наддекларирана. При съставянето на протокола от извършената проверка, земеделският стопанин подписва декларация, че до изтичане на срока за подаване на заявления за следващата година ще възстанови затревените площи, които са били разорани. През следващата година земеделският стопанин задължително подлежи на проверка на място от Техническия инспекторат при ДФЗ.
Ако не спазите изискването не получавате плащането. Санкцията не се налага, ако сте подали заявление за подпомагане за първа година.
За дейност с код АП18.3 по-горе: Да поддържате гъстота на животинските единици от 0.3 до 1.5 ЖЕ/ха.
Ако не спазите това изискване субсидията се намалява с 0,5%.
Максималната обща стойност при комбинация от няколко дейности е 10%.
Забележка: Възможните комбинации на дейности по направлението са посочени в приложение № 1б на Наредба 11.
Необходими документи
Един от посочените по-долу два документа, ако планирате да използвате препарати от втора категория. Те се представят при по-даване на заявлението за подпомагане или плащане и без тях не можете да получите субсидии за съответната година:
а) копие на удостоверение за преминат курс на обучение за употребата на продукти за растителна защита от втора (ограничена) категория – когато се предвижда използването на такива продукти през текущата година. Документът трябва да бъде издаден от Националната служба за растителна зашита (НСРЗ);
ИЛИ
б) копие на диплома за висше агрономическо образование или средно земеделско-растениевъден профил;
Ако прилагате дейността за превръщане на местообитанията на Царския орел или Египетския лешояд в пасища, до 30 септември на първата година трябва да представяте разходно-оправдателни документи за засяването на минимум 5 кг многогодишни житни тревни смески и/или многогодишни житно-бобови тревни смески на декар.
Характеристики на ландшафта
Направлението се прилага на територията на цялата страна. Moже да получите субсидии за всички видове овощни градини на възраст над 25 години, които управлявате по традиционен (екстензивен) начин. Друго изискване е междуредията да са затревени, плодовете да не са предназначени за продажба, а дърветата да са разположени на не повече от 10 м едно от друго. Изключение от последното правило са ореховите и черешови дървета, за които разстоянието може да бъде до 15 м.
Базови изисквания
Базови изисквания съгласно Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние:
– Национален стандарт 2.2: Трябва задължително да заоравате в почвата стърнищата от полски култури, за да създадете благо-приятни условия за трансформиране в органично вещество. Не е позволено тяхното изгаряне. (Стандартът се отнася за затревените междуредия в частта, свързана със забраната за изгаряне. Първата част от него не е приложима за направлението).
Изисквания по отношение на използване на торове и продукти за растителна защита:
- Да водите отчет за употребените количества и видове минерални торове за всяко поле;
- Да водите дневник за проведените химични обработки и употребени торове, подобрители на почвата и биологично активни вещества за всяко поле по образец, одобрен от министъра на земеделието и горите;
- Да уведомявате областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) преди извършване на растителнозащитни мероприятия с авиационна техника;
- Да употребявате продукти за растителна защита (ПРЗ) в зависимост от нивото на своята квалификация (чл. 26 от Наредба 104 за контрола и предлагането на пазара на продукти за растителна защита):
- ПРЗ от втора (ограничена) категория на употреба се прилагат от лица с висше агрономическо образование или със средно земеделско образование – растениевъден профил; ако нямате необходимото образование, трябва да преминете курс на обучение и да получите удостоверение за това.
- ПРЗ от трета (свободна) категория на употреба могат да се прилагат от лица, навършили 18 години.
Изисквания за управление
- Да опазвате всички живи овощни дървета. Намалението на субсидията в противен случай е 0,5%
- Да извършвате редовна резитба на дърветата (най-малко веднъж годишно). Намалението на субсидията в противен случай е 1%.
- Да поддържате тревното покритие чрез косене и/или паша. В противен случай субсидията се намалява с 1%.
- Да не изгаряте тревата или дървета в овощните градини. При неспазване на изискването, санкцията е съгласно намаления за Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние.
- Да опазвате дърветата от увреждания, причинени от пасящите живот-ни или техниката за косене. Намалението на субсидията в противен случай е 0,5%.
- Да използвате растителна защита само при пряка заплаха от унищожаване на дърветата и след консултация със специалист по растителна защита. В противен случай субсидията се намалява с 1%.
- Да не използвате минерални торове или хербициди в затревените площи (в междуредията) на традиционната овощна градина. В противен случай субсидията се намалява с 2%.
- Да засадите не повече от 10 млади дръвчета на хектар за целия период на подпомагане. В противен случай субсидията се намалява с 2%.
- Да използвате плодовете за лична употреба. Продажбата на продукцията от градината не е позволена. В противен случай субсидията се намалява с 1%.
Максимална обща стойност на намаления на субсидията по направлението е 5%.
Необходими документи
При подаване на заявлението за подпомагане или плащане всяка година трябва да представяте един от следните два документа, ако използвате препарати от втора категория. Без тях не можете да получите субсидии за съответната година.
а) копие на удостоверение за преминат курс на обучение за употребата на препарати за растителна защита от втора (ограничена) категория – когато се предвижда използването на такива продукти през текущата година. То се издава от Националната служба за растителна защита (НСРЗ);
ИЛИ
б) копие на диплома за висше агрономическо образование или средно земеделско-растениевъден профил;
При поискване от служители на ДФЗ, трябва да можете да пред-ставите документи за правното основание да ползвате декларираните площи. Трябва да запазите тези документи поне 5 години след кандидатстването за първа година.
Най-късно при подаването на заявление за плащане за трета година трябва да докажете, че сте преминали обучение или имате опит в извършваните дейности.
Опазване на почвите и водите
Направление „Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите”
Базови изисквания
Базови изисквания съгласно Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние:
– Национален стандарт 1.1: В земеделското стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи с размери над минималния според схемата за подпомагане (1 ха за СЕПП; 0,5 ха за други), е задължително в общата сеитбооборотна площ да включите минимум 30 % култури със слята повърхност. Изключение от правилото са площите за производство на тютюн.
Изключение: Този стандарт не се прилага при комбинация между трайни насаждения и зеленчуци, отглеждани в стопанството.
– Национален стандарт 2.1: На един земеделски парцел не може-те да отглеждате монокултурно лен, слънчоглед, захарно цвекло и грах за повече от две поредни години.
– Национален стандарт 2.2: Трябва задължително да заоравате стърнищата от полски култури в почвата, за да създадете благо-приятни условия за трансформиране в органично вещество. Забранено е да ги изгаряте.
Други приложими изисквания от националното законодателство:
Правила за добра земеделска практика за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници (вижте бележка 6).
Изисквания за управление
- Да спазвате петгодишен план за минимум четириполно сеитбообра-щение за пет години, който се заверява от дипломиран агроном. В противен случай субсидията се намалява с 2%.
- Да поддържате растителна покривка през зимата на най-малко 50% от цялата земеделска площ в сеитбообращение. В противен случай субсидията се намалява с 1%.
- Да не разоравате почвата преди 1-ви април. В противен случай субсидията се намалява с 2%.
Максимална обща стойност на намаление по направлението: 5%
Необходими документи
При поискване от служители на ДФЗ, трябва да представите документи, с които доказвате правно основание да използвате декларираните площи. Трябва да запазите тези документи поне 5 години след кандидатстването за първа година.
Най-късно при подаването на заявление за плащане за трета година трябва да докажете, че сте преминали обучение или имате опит в извършваните дейности. Подробностите са описани в точката „Изисквания към всички одобрени кандидати”.
План за балансирано торене, изготвен на базата на направен през първата година агрохимичен анализ на земите, върху които извършвате сеитбообращение. Този план трябва да бъде заверен от дипломиран агроном, а дипломата му трябва да бъде приложена към заявлението за плащане за съответната година. Планът заедно с резултата от агрохимичния анализ, направен през първата година, се представят със заявлението за плащане за втората година от прилагане на направлението. Без този документ не можете да получите субсидии за съответната година.
Резултат от анализа на почвените проби, извършен през четвъртата година на подпомагане. Той се предоставя през петата година, заедно с подаването на заявление за плащане, но не по-късно от 30 септември. Без този документ не можете да получите субсидии за съответната година.
Направление “Контрол на почвената ерозия”
Базови изисквания
Базови изисквания съгласно Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние:
– Национален стандарт 1.1: В земеделското стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи с размери над минималния според схемата за подпомагане (1 ха за СЕПП; 0,5 ха за други), е задължително в общата сеитбооборотна площ да се включат минимум 40% култури със слята повърхност. Изключение от правилото са площите за производство на тютюн.
Изключение: Този стандарт не се прилага при комбинация между трайни насаждения и зеленчуци, отглеждани в стопанството.
– Национален стандарт 1.1: В земеделското стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи с размери над минималния според схемата за подпомагане (1 ха за СЕПП; 0,5 ха за други), е задължително в общата сеитбооборотна площ да се включат минимум 40% култури със слята повърхност. Изключение от правилото са площите за производство на тютюн. Изключение: този стандарт не се прилага при комбинация между трайни насаждения и зеленчуци, отглеждани в стопанството.
– Национален стандарт 1.3: Трябва да запазите и поддържате съществуващите трайни тераси в блока на земеделското стопанство и/или земеделски парцел и да сключвате споразумения между земеползвателите на даден физически блок.
– Национален стандарт 2.1: На един земеделски парцел не може-те да отглеждате монокултурно лен, слънчоглед, захарно цвекло и грах за повече от две поредни години.
– Национален стандарт 2.2: Трябва задължително да заоравате стърнищата от полски култури в почвата, за да създадете благо-приятни условия за трансформиране в органично вещество. Забранено е да ги изгаряте.
– Национален стандарт 4.2: Задължително е да почиствате постоянните пасища и ливади от нежелана растителност – орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima), аморфа (Amorpha fruticosa) и къпина (Rubus fruticosus).
Законоустановени изисквания за управление (Кръстосано спазване):
Закон за опазване на земеделските земи
Забранено е да унищожавате или променяте изградени противоерозионни и хидромелиоративни съоръжения без изричното съгласие на съответните държавни органи.
Изисквания за управление
- Да създадете и поддържате затревени буферни ивици с широчина от 4 до 8 м. Те трябва да са на разстояние от 20 до 80 м една от друга, в зависимост от типа почва, наклона и други фактори. Ивиците трябва да покриват между 10 и 30% от обработваемата площ. Ако не спазвате това изискване, субсидията се намалява с 5%.
- Засяване на почвозащитни предкултури. Ако не спазвате това изискване, субсидията се намалява с 5%.
- Да изградите и поддържате оттокоотвеждащи бразди, ориентирани перпендикулярно на склона и на разстояние от 20 до 40 м една от друга. Ако не спазвате това изискване, субсидията се намалява с 5%.
- Поясно да редувате културите. Поясите трябва да бъдат разположени перпендикулярно на склона, да бъдат с широчина от 30 до 100 м и с различни окопни култури, засадени по контурите. Ако не спазвате това изискване, субсидията се намалява с 5%.
- Да превърнете обработваеми земи в пасища, които да управлявате екстензивно, с не повече от 2 ЖЕ на хектар. Ако не спазвате това изискване, субсидията се намалява с 5%.
- Да извършвате подобрителни мероприятия в пасищата, които да включват: разчистване от камъни и/или подсяване на незатревени места и/или торене в пасищата. Ако не спазвате това изискване, субсидията се намалява с 5%.
- Да създадете оттокозадържащи бразди, ориентирани перпендикулярно на склона, в междуредия на лоза и овощни насаждения, разположени успоредно на склона. Ако не спазвате това изискване, субсидията се намалява с 5%.
Максимална обща стойност на намалението по това направление при комбинация от няколко дейности е 10%.
Комбинациите от дейности са посочени в приложение № 1б на Наредба 11 от 6 април 2009.
Необходими документи
Ако сте избрали да превърнете обработваеми земи в пасища, които да управлявате екстензивно, след като през първата година сте декларирали парцелите си като „обработваема земя”, през втората година от поетото агроекологично задължение трябва да декларирате парцелите си в заявлението за плащане като „постоянно затревена площ”, която се управлява по екстензивен начин с не повече от 2 ЖЕ на хектар.
Традиционно животновъдство
Направление “Опазване на застрашени от изчезване местни породи”
Собствениците на селскостопански животни:
- Уведомяват ветеринарния лекар, който обслужва животновъдния обект, за настъпили промени в броя на животните, както следва: а) в срок до три дни – за новопостъпилите и напусналите обекта животни; б) в срок до 7 дни – за новородени свине, едри преживни, дребни преживни и еднокопитни животни;
- В тридневен срок представят на ветеринарния лекар, който обслужва животновъдния обект, ветеринарномедицинско свидетелство за при-добитите животни, а за едрите преживни и еднокопитни животни – и ветеринарномедицински паспорт;
- Предоставят животните си за идентификация, ваксинация и диагностични изследвания;
- Съхраняват дневник, в който ветеринарният лекар, обслужващ обекта, записва проведените лечебно-профилактични мероприятия. Дневникът се съхранява за срок 5 години от прекратяването на дейността на обекта, включително когато животното е заклано в този срок;
- Съхраняват регистър, в който ветеринарният лекар вписва: а) идентификационните номера на животните; б) умрелите, закланите и продадените животни; в) новопостъпилите животни; г) регистрационния номер на животновъдния обект, от който са придобити или в който са продадени животните.
- Удостоверяват с подписа си в дневника, че са запознати с текущите срокове на ветеринарномедицинските продукти (ВМП) или на медикаментозните фуражи, с които са третирани животните им;
- Представят, при поискване от ветеринарния лекар, ветеринарномедицинските паспорти, регистъра на животновъдния обект и дневника;
- Уведомяват незабавно ветеринарния лекар, който обслужва животновъдния обект, за промени в здравословното състояние на животните, за извършено неотложно клане и за умрели животни;
- Осигуряват достъп до животновъдния обект и животните на ветеринарния лекар, който ги обслужва;
- Изграждат и поддържат животновъдния обект в съответствие с ветеринарномедицинските изисквания;
- Спазват изискванията за придвижване и транспортиране на животни;
- Спазват изискванията за защита и хуманно отношение към животните;
- Изпълняват предписанията на ветеринарните лекари, свързани с прилагане на мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните;
- Водят и съхраняват регистър на работниците в обекта.
Други приложими изисквания от националното законодателство:
Правила за добра земеделска практика за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници (вижте бележка 6).
Изисквания за управление
- Да спазвате развъдната програма за съответната подпомагана порода. В противен случай субсидията се намалява с 2%.
- Да поддържате актуален регистър за животновъдния си обект. Регистърът се води по образец, утвърден от Националната ветеринарномедицинска служба. Той може да бъде хартиен или електронен и трябва да се съхранява поне 3 години. В противен случай субсидията се намалява с 2%.
- Да представяте писмено разрешение (становище) от съответната развъдна асоциация или от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) за клане или продажба на всяко животно, подпомагано по реда на тази наредба. В противен случай субсидията се намалява с 1%.
- При смърт от болест за всяко животно, подпомагано по мярката, трябва да представяте документ от официален ветеринарен лекар (аутопсионен документ). В противен случай субсидията се намалява с 1%.
- Да спазвате изискванията за хуманно отношение към животните съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност. В противен случай субсидията се намалява с 1%.
- Забранено е свободното пасищно отглеждане на свинете извън регламентираните за тази цел места (Съгласно Наредба № 6 от 2007 за условията и реда за пасищно отглеждане на свине от източнобалканската порода и нейните кръстоски). Ако не спазите изискването, субсидията се намалява с 2%.
- Да ползвате постоянно затревени площи, като поддържате гъстота на животинските единици до 2 ЖЕ/ха. В противен случай субсидията се намалява с 2%.
Максимално общо намаление по направлението – 5%.
Необходими документи
Най-късно при подаването на заявление за плащане за трета годи-на трябва да докажете, че сте преминали обучение или имате опит в извършваните дейности. Подробностите са описани в точката „Изисквания към всички одобрени кандидати”.
Зоотехнически сертификат, сертификат за произход за говеда, би-воли, овце, кози и свине или паспорт за коне. За удостоверяването на еднокопитни животни имате нужда от идентификационен документ (паспорт), издаден съгласно Закона за животновъдството. Сертификатите се издават от ИАСРЖ или развъдна асоциация, която до 28 февруари на текущата година е получила разрешение за извършване на развъдна дейност от министъра на земеделие-то и храните. Ако увеличите броя на животните, гореописаните документи се представят само за увеличения брой животни. Документите се прилагат към заявлението за подпомагане, а ако е увеличите броя на животните – към заявлението за плащане за съответната година.
Разрешение за пасищно отглеждане на източнобалканската свиня, издадено от кмета на съответната община (за земите извън горския фонд), а за земите от горския фонд – от държавното горско стопанство. То трябва да бъде представено заедно със заявлението за подпомагане или плащане.
Ако изгубите животни поради клане, продажба, смърт или кражба, до 30 ноември трябва да представите в ДФЗ копие от документ, който удостоверява причината за загубата. Ако събитието се е случило след 30 ноември подавате документа заедно със заявлението на следващата година. Ако пропуснете да уведомите фонда за настъпилата промяна в броя на животните, няма да получите субсидии за съответната година. Независимо от причината за намаляване на животните, ако повторно кандидатствате с намален брой животни, ДФЗ прекратява агроекологичния ангажимент по това направление и сте длъжни да възстановите получените до момента субсидии. Необходимите документи са следните:
а) становище за негодността на животното за използване за развъдна дейност от съответната развъдна организация или ИАСРЖ с препоръка за реализиране на животното за месо или за продажба на друга животновъдна ферма;
б) при смърт от болест – документ от официален ветеринарен лекар (аутопсионен документ);
в) при смърт вследствие нападение от хищници – документ, издаден от Държавно горско стопанство или от директора на дирекция национален парк, в зависимост от това кой стопанисва територията, на която се е случило нападението;
г) при кражба – протокол от съответното подразделение на Министерството на вътрешните работи.
Ако отглеждате застрашени от изчезване местни породи в гори-те и земите на горския фонд, към заявлението си за подпомагане трябва да приложите копие от позволително за странични ползвания. В противен случай не получавате подпомагане за съответна-та година на подаване на заявлението. Позволителното се издава срещу заплащането на такса от съответното държавно горско или ловно стопанство по образец, утвърден със заповед на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите.
Направление “Традиционни практики за сезонна паша”
Базови изисквания
Базови изисквания съгласно Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние:
– Национален стандарт 4.1: Ако ползвате постоянно затре-вени площи (пасища и ливади), сте длъжни да поддържате мини-мална гъстота от 0,15 животински единици на хектар (ЖЕ/ха) или да извършвате минимум 1 коситба за съответната година – до 15 юли за равнинните райони и до 15 август за планинските райони, включени в обхвата на необлагодетелстваните планински райони.
Законоустановени изисквания за управление (Кръстосано спазване):
Закон за защитените територии
В националните паркове не е позволено:
- строителство, освен на туристически заслони и хижи, водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посети-телите, подземни комуникации, ремонт на съществуващите сгради, пътища, спортни и други съоръжения;
- производствени дейности, с изключение на поддържащи и възстановителни дейности в горите, земите и водните площи;
- извеждане на голи сечи;
- използване на изкуствени торове и други химически средства;
- внасяне на неприсъщи за района растителни и животински видове; – паша на кози, както и пашата в горите извън ливадите и пасищата;
- събиране на билки, диворастящи плодове и други растения и животни на определени места;
- събиране на вкаменелости и минерали, увреждане на скални образувания;
- нарушаване на естественото състояние на водни площи, водни течения, техните брегове и прилежащи територии;
- дивечоразвъдна дейност и ловуване, освен при регулиране на числеността на животинските видове;
- спортен риболов и риборазвъждане на определени места;
- замърсяване на водите и терените с битови, промишлени и други отпадъци;
- бивакуване и палене на огън извън определените места; – намеса в биологичното разнообразие;
- събиране на редки, ендемитни, реликтни и защитени видове, освен за научни цели;
- други дейности, определени със заповедта за обявяване на защитена-та територия и плана за управление.
Всички изисквания по Закона за ветеринарномедицинската дейност, описани по-горе за направлението „Опазване на застрашени от изчезване местни породи”.
Изисквания за управление
Ако изберете да прилагате направлението, поемате ангажимент да изкарвате на паша поне 50 овце или 10 говеда, или 10 коня, или при комбиниране на поне два вида от тях – поне 10 ЖЕ. Каква да бъде гъстотата на животните на хектар определя съответният парк.
Плащанията, които ще получавате, се определят от броя хектари, върху които поддържате нужната гъстота от животни. Счита се, че една животинска единица е необходима за поддържането на 1 хектар чрез паша. Ако броят животински единици е по-малък от хектарите, ще получите субсидии на базата на броя животински единици.
За да получите одобрение за пашуване с каракачански кучета, трябва да имате сертификат за техния произход и удостоверение, че кучетата са работни.
Останалите изисквания са следните:
- Броят на кучетата да е пропорционален на общия брой овце или говеда, които трябва да бъдат охранявани. Счита се, че две каракачански кучета могат да охраняват стадо от 100 овце или 30 говеда. За всички допълнителни до 100 овце или до 30 говеда ви трябва по още едно куче. Ако не сте осигурили необходимия брой кучета, субсидията се намалява с 2%.
- Да водите запис за загубите на животни и датите на извеждане и прибиране на животните от пасищата. В противен случай субсидията се намалява с 1%.
- Да пасете животните на определените планински пасища най-малко 3 месеца от годината, в периода май – октомври. В противен случай субсидията се намалява с 2%.
- Да представяте при проверка на място ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване на животните ЗХОЖ-09. В противен случай субсидията се намалява с 1%.
Максималното намаление по направлението е 5%.
Необходими документи
Най-късно при подаването на заявление за плащане за трета годи-на трябва да докажете, че сте преминали обучение или имате опит в извършваните дейности.
Годишно разрешително за паша на територията на парковете, което се издава от самите паркове. Разрешителното се прилага към заявлението (за подпомагане или плащане) всяка година през пет-годишния период на подпомагане. В противен случай плащанията ви за съответната година могат да бъдат намалени поетапно или отказани.
При пашуване с каракачански кучета всяка година трябва да подавате сертификат за произхода им, както и удостоверение, че кучетата са работни. Те се издават от развъдна организация, получила разрешение за дейност от МЗХ.
Дневник, в който да описвате евентуалните загуби на животните, както и датите, в които ги извеждате и прибирате от пасищата. При проверка на място трябва да представите ветеринарномедицинско свидетелство за придвижването на животните.
Често допускани грешки
Запознайте се с най-често допусканите грешки и ги избегнете, за да се възползвате максимално ефективно от предоставяните ви възможности.
При всички направления
1) Променени са географските граници на площите по време на петгодишния период на подпомагане
Площите, които обработвате или поддържате трябва да бъдат едни и същи всяка година. Когато има разминаване за повече от 10% от земите се налага възстановяване на получената до момента помощ по направлението. Изключение от правилото е направлението „Традиционни практики за сезонна паша” (пасторализъм). По направление „пасторализъм” няма изискване за прилагане на дейността върху едни и същи площи.
Съвет! Копирайте площите, които сте декларирали за предходната година в ИСАК, когато подавате заявление за плащане. Така ще сте сигурни, че декларирате едни и същи площи.
2) Не е предоставен в срок документ, който доказва наличието на опит в извършваните дейности
Най-късно с подаването на заявление за плащане за третата година от поетия ангажимент трябва да представите документ за преминато агроекологично обучение или опит в извършваните дейности. В противен случай ангажимента се прекратява и трябва да възстановите получените до момента субсидии.
За доказване на обучение можете да представите в областните дирекции на ДФЗ диплома за издържан изпит по агроекология или удостоверение за преминат курс, обучение или информационни занятия, издадено от обучаваща институция. Наличието на опит можете да докажете и с уведомително писмо за извършени плащания по Мярка 1.3 „Развитие на селскостопански дейности, целящи опазването на околната среда” по програма САПАРД.
Ако прилагате направленията „Биологично растениевъдство” и „Биологично пчеларство” можете да докажете опит и със сертификат или писмено доказателство за съответствие на произведените растителни или пчелни продукти с правилата за биологично производство. Сертификатът трябва да бъде издаден от контролиращо лице, одобрено от министъра на земеделието и храните.
3) В заявлението за подпомагане или плащане е отбелязан грешен агроекологичен код за заявените парцели, пчелни семейства или животни.
Биологично растениевъдство
1) Не всички парцели в един блок на земеделско стопанство (БЗС) са декларирани за подпомагане по направление „Биологично растениевъдство“
Ако обработвате повече от един парцел (една култура) в рамките на един БЗС, всички парцели трябва да са заявени за отглеждане по биологичен път. Това е едно от задължителните условия за участие в мярката. В противен случай не получавате одобрение за целия блок на земеделското стопанство.
2) Не е изпратено уведомление в 10-дневен срок за смяна на отглежданата по биологичен начин култура или промяна в периода на преход на даден парцел
Трябва писмено да информирате ДФЗ, когато променяте подпомаганата култура, както и когато удължите периода на преход на даден парцел (или го върнете в период на преход). Срокът за това е 10 работни дни след промяна-та. Към уведомлението трябва да приложите нов план за сеитбооборот или документ, който потвърждава нуждата за удължаване на периода на преход. Приложенията трябва да са заверени от контролиращото лице.
Биологично пчеларство
1) Не са актуализирани данните за броя пчелини в стопанството в регистрите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ)
Съвет! Посетите регионалната служба на БАБХ, преди да подадете заявление за подпомагане, за да актуализирате данните за броя на пчелините и пчелните си семейства в регистрите на агенцията. Когато броят на пчелните семейства, записани в регистъра на БАБХ, е по-голям от заявения и за разликата не е представен договор или анекс с контролиращо лице или в договора не е посочен броят на пчелните семейства, не получавате субсидии по направлението.
2) Броят на пчелните семейства е намален под 20
Трябва да отглеждате поне 20 пчелни семейства през целия петгодишния период на подпомагане. Ако намалите броя на пчелните семейства под минимума (20 пчелни семейства), пропускате плащане за съответната годи-на. Ако намалите броя пчелни семейства, с които сте поели ангажимент, но не под 20, ДФЗ изплаща помощ само за наличния брой семейства.
Възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност - ВПС
Ако поддържате затревени площи с висока природна стойност чрез паша, трябва да декларирате животните си като обвързани с производството в ИСАК. Когато животните не фигурират в ИСАК, площите, с които кандидатствате, не подлежат на подпомагане за съответната година. Регистрацията в ИСАК е част от общите изисквания за всички кандидати за агроекологични плащания.
Традиционно животновъдство
1) Намален е броят на животните, декларирани по направлението „Опазване на застрашени от изчезване местни породи”
Ако изгубите част от одобрените животни поради клане, продажба, смърт или кражба, трябва да представите на ДФЗ копие на документи, които удостоверяват причината за загубата. Срокът за това е 100 дни след крайната дата на кандидатстване за съответната година. Ако загубата е настъпила след тази дата, копието може да бъде представено заедно със заявлението за следващата година. Ако пропуснете да подадете тези документи и не възстановите броя на животните, с които сте били одобрени по това направление, не получавате субсидии за съответната година. Броят на животните трябва да бъде възстановен на следващата година. В противен случай трябва да възстановите получените до момента субсидии по направлението.
2) Не са актуализирани данните за броя животни в стопанството в регистрите на БАБХ
Съвет! Посетете регионалната служба на БАБХ, преди да по-дадете заявление за подпомагане, за да актуализирате информацията за броя животни, които отглеждате, в регистрите на агенцията.